czwartek, 26 lutego 2015

Ylvis, Svein Nyhus (ill.), Hva sier reven?


 
Zdarzają się na świecie rzeczy trudne do zrozumienia. Jedną z nich jest np. kariera piosenki i tańca Gangnam style. Podobną tajemnicę niesie dla mnie piosenka Ylvisa The Fox, która na You Tube miała (do tej pory) 494 345 792 wejść!  Popularność piosenki przekroczyła granice Norwegii, tym bardziej, że jak wiele norweskich przebojów jest śpiewana po angielsku. Zawędrowała nawet na listę Bilboardu.

Ylvis to w Norwegii coś więcej niż nazwisko. To pseudonim, pod którym kryją się nazwiska dwóch braci Bårda i Vegarda Ylvisåker, gwiazd znanego talk show I kveld med Ylvis (Wieczór z Ylvisem). Bård i Vegard są komikami obdarzonymi również talentami muzycznymi,  o czym świadczy m.in. wypromowanie The Fox.

Piosenka jest głupiutka, ale i zabawna (zobaczcie sami). W teledysku bohaterowie poprzebierani za zwierzęta skaczą i tańczą po lesie (zresztą niedaleko miejsca, gdzie mieszkam, gmina Nittedal, niedaleko Oslo), wydając dziwne odgłosy. Są ciekawscy i za wszelką cenę chcą się dowiedzieć, co mówi tytułowy lis. Lis urasta w tej piosence do rangi zwierzecia tajemniczego i nieuchwytnego. I choć ostatecznie odzywa się, to tak do końca nie wiadomo, co powiedział, a już na pewno nie co miał na myśli.

Popularność jest jak koło zamachowe, zatacza coraz większe kręgi. Nie jest więc zaskoczeniem, że teledysk został zaadoptowany na wersję książkową. Hva sier reven? (Co mówi lis?) jest norweską wersją piosenki. Słowa norweskie napisali Christian Løchstøer, Bård Ylvisåker i Vegard Ylvisåker. Ilustracje zrobił Svein Nyhus, jeden z najlepszych ilustratorów norweskich. To ostatnie nazwisko przesądziło, o tym, że przedsięwzięcie należy uznać za udane.Hva sier reven?  to wysmakowana artystycznie i zabawna książka. Wydana w dużym formacie, co daje możliwość cieszenia się ilustracjami. Wyróżnia się charakterystyczną dla Nyhusa, kolorystyką, subtelną gamą żółci, błękitów i czerwieni. Talent rysownika, sprawia, że ten zabawowy, ale jednak niegłęboki tekscik, zyskuje nowy wymiar. Na rysunkach dużo się  dzieje, to swoista historia w historii, która uruchamia wyobraźnię małych czytelników.


Jak przystało na hit i bestseller w jednym książka została wydana w imponujących nakładach 75 000 w Norwegii, i 250 000 w USA.

 
 
 
Ylvis, Hva sier reven? illustrert av Svein Nyhus, Aschehoug 2013.
Język: norsk (bokmål).


På norsk:
En morsom, ekkel og fin bok for de yngste leserne. Svein Nyhus er en allsidig bildebokkunster som har et helt eget og gjenkjennelig visuelt uttrykk. Tegningene hans er lette å lese, de er morsomme, groteske og utrykksfulle. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz