środa, 4 marca 2015

Norweski rynek książki dla dzieci i młodzieży w roku 2013


Z dużym zainteresowaniem przeczytałam zamieszczone na stronie Norweskiego Instytutu Książki Dziecięcej (Norsk Barnebokinstitutt) sprawozdanie dotyczące wydanych w roku 2013 książek dla dzieci. Dane zostały opracowane przez Bibliotekę Narodową w Oslo i odnoszą się do wszystkich książek dla dzieci i młodzieży (literatura piękna, książki popularnonaukowe, leksykony itp.) z wyjątkiem publikacji szkolnych i dodruków książek, które wyszły we wcześniejszych latach.

Statystyka norweska może być według mnie porównana z polską (opublikowaną przez Ruch Wydawniczy http://www.bn.org.pl/download/document/1423045683.pdf), ponieważ rozumienie pojęcia książka dla dzieci i młodzieży jest w obu badaniach dość podobne.

W roku 2013  wydano 1148 książek dla dzieci i młodzieży w Norwegii.  Książki zostały opublikowane przez około 150 małych i większych wydawnictw.  W stosunku do roku 2012 zauważalny jest niewielki spadek ilości wydanych publikacji (w 2012 było to 1232 książek).Książki dla dzieci i młodzieży wydane w Norwegii w latach 1990-2013.

Dane z lat 2011, 2012 i 2013 są zestawione z rynkiem wydawniczym sąsiadów Norwegii, czyli Szwecji, Danii i Finlandii. Na tym tle Norwegia przedstawia się najsłabiej, zdecydowanie przoduje Dania i Szwecja, które wydały w roku 2013 kolejno 1800 i 1770 książek dla małych czytelników. Finlandia z ilością 1195 uplasowała się na miejscu trzecim.

 

Książki dla dzieci i młodzieży wydane w Norwegii, Szwecji, Danii i Finlandii  latach 2011-2013.

Interesujące jest przyjrzenie się temu jakie książki znalazły się wśród wszystkich wydanych książek dziecięcych. Zauważalne jest, że w stosunku do poprzednich lat, spadła ilość tłumaczeń, a wzrosła ilość norweskich książek. Nie zmienia to jednak faktu, że ilość nowych tłumaczeń, to największa procentowo ilość wydanych w Norwegii książek.

491 książek to nowe tłumaczenia
401 nowe norweskie książki
168 ponowne wydania tłumaczonych książek
88 ponowne wydania norweskich książek

Procentowo stosunek książek norweskich do tłumaczonych przedstawia się:  43% do 57% (na korzyść tłumaczeń). Większość tłumaczeń (podobnie jak na polskim rynku) jest robiona z angielskiego (61%), w dalszej kolejności są to takie języki jak: szwedzki (11%), duński (7%), niemiecki (6%), francuski (4%), fiński (2%). Inne języki, takie jak np. islandzki, włoski i czeski stanowią zaledwie  4% tłumaczeń.

Norweskie badania dotyczą również pisarzy i pokazują, że nieco więcej kobiet (200) niż mężczyzn (170) tworzy książki dla dzieci.

Raport wskazuje, że najwięcej na rynku norweskim ukazuje się powieści i opowiadań (161, co daje 40%), drugie miejsce zajmują książki obrazkowe (143, co daje 43%), na trzecim plasują się książki popularnonaukowe (88, co stanowi 22%). Większość z tej ostatniej grupy stanowią publikacje na temat różnych hobby i aktywności. W tej grupie zaskoczyła mnie wysoka pozycja książek na temat religii (tu sporo wydań Biblii dla najmłodszych, w większości tłumaczonych), która w roku 2013 przebiła książki na temat sztuki  i różnych sposobów spędzania wolnego czasu.
Najmłodsi czytelnicy norwescy nie mogą narzekać na ilość nowości książkowych.

Nie będę się wdawać w szczegółowe porównania z polskim rynkiem, chętnie zostawię to zadanie specjalistom. Zastanowiła mnie jednak ilość wydanych książek. W Polsce było to 2575, a w Norwegii wspomniane 1148*. I można by się cieszyć i powiedzieć, że bijemy Norwegów na głowę, gdyby nie jedna okoliczność. Polska ma niemal 39 milionów mieszkańców, a Norwegia niewiele ponad  5 milionów. I biorąc to pod uwagę muszę z przykrością powiedzieć, że zostajemy daleko w tyle. Na razie?

*Zakładam tu pewną, niewielką możliwość błędu, która może wyniknąć z metody przeprowadzenia badań.

 
Dane oraz wykresy zaczerpnęłam z artykułu na stronie Norsk Barnebokinstitutt http://barnebokinstituttet.no/forskning-50/statistikk-forskning-50/statistikk-over-bokutgivelser-for-barn-og-unge-i-norge-2013/

 
På norsk:
Denne artikkelen  presenterer statistikk over bokutgivelser for barn og unge i Norge 2013. Jeg har støttet meg på  Norsk Barnebokinstitutt som hadde  hentet materialet for statistikken fra Nasjonalbibliografien og andre kilder. I tillegg sammenligner jeg antall utgitt barnebøker i Norge og i Polen i 2013.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz