piątek, 16 grudnia 2016

Ragnar Aalbu, Krokodille i treet


W jednym z wywiadów Ragnar Aalbu przyznał się jak powstał pomysł książeczki. Otóż parę lat temu narysował obrazek z siedzącym na drzewie krokodylem. Cieszę się, że ten oryginalny pomysł dojrzał i doczekał się realizacji.
Krokodille i treet (Krokodyl na drzewie) to prześmieszna historyjka o pewnym małym przedstawicielu gadziego świata, który znalazł się… na imponująco wysokim drzewie. Główny bohater, tkwiąc na gałęzi, z której nie potrafi zejść, wyjaśnia nam okoliczności znalezienia się w tej niewygodnej sytuacji. I właśnie te rozważania krokodyla, który jest nie tylko głównym bohaterem ale również narratorem, stanowią treść książeczki. Wracając do istoty sprawy, otóż krokodyl planował tylko samotny spacer po lesie. Pragnął podziwiać mistyczne piękno mgły.

Jednak nagle wydało mu się, że widzi wilka i dlatego jednym susem znalazł się na drzewie. Przyznaje, że «Det var gøy å klatre. Men dumt» (Wspinaczka była zabawna, ale i głupia). Mały bohater wykazuje się dużym samokrytycyzmem, również wtedy, gdy wspomina wejście na drzewo swojego taty: «Faren min klatret en gang, og det gikk visst ikke bra. Han vil ikke snake om det». (Mój tata raz się wspinał na drzewo, ale najwyraźniej nie poszło dobrze. Nigdy nie chciał o tym mówić). No cóż, krokodyle i wspinaczka na drzewa nie pasują do siebie. Nie będę streszczać dalszych przygód krokodyla, powiem tylko, że wszystko kończy się dość niespodziewanie.

Rysunki są przezabawne i znakomicie współgrają z testem. Aalbu bawi się perspektywą, co daje świetne efekty.

Krokodyl na drzewie to zabawna i obfitująca w zwroty akcji (mimo szczupłości tekstu) książeczka, w której dzieci odnajdą wciągającą opowieść. Dorosłych ucieszy spora dawka ironii oraz takie tematy, jak nieprzemyślany sposób podejmowania decyzji, znalezienie się w obcych miejscach/ środowiskach oraz wady i zalety bycia outsiderem.

W roku 2016 książka, jako jedna z dwóch z Norwegii, była nominowana do Nordisk råds barne- og ungdomslitteraturpris (Nagrody Nordyckiej Rady w dziedzinie literatury dziecięcej i młodzieżowej).

Zapraszam do recenzji innych książek tego autora na blogu
  
«Jeg tegnet krokodillen på greina for noen år siden, uten å ha noen planer for den. Det er ofte slik det starter, med en liten tegning eller en droddel, eller en tanke, som jeg noterer meg og spinner videre på senere», sa Ragnar Aalbu i intervjuet. http://www.forlagsliv.no/barnogunge/2015/11/04/hei-ragnar-aalbu-krokodille-i-treet-hvor-kom-den-fra/
En gang klatret en liten krokodille opp i et høyt tre. Oppriktig talt ville han bare rusle en tur i tåka.  Han elsker tåke fordi «alt blir så mistisk». Men stien ble plutselig borte for ham, og han systes at han så en ulv. Derfor klatret han i treet uten å tenke om. Han er veldig redd fordi treet er veldig høyt og kan klarer ikke kommer ned. Selv om krokodillen er ung, er han ganske selvkritisk. Han innrømmer:
«Det var gøy å klatre. Men dumt».
Og «Faren min klatret en gang, og det gikk visst ikke bra. Han vil ikke snake om det».
Det stemmer, krokodiller og trær passer ikke sammen.
Ragnar Aalbu lykkes å skape en morsom og litt ironisk fortelling. Jeg måtte le da jeg leste den.  Jeg tror boka vil fungere utmerket for både små og voksne lesere (barnlige voksneJ). Det er mulig å lese den som fortelling om å beslutte under påvirkning av følelser og å være en outsider.
Illustrasjonene spiller sammen med teksten.  Forfatteren bruker retro stil og leker med perspektiv som gir gode resultater. Boka ble nominert til Nordisk råds barne- og ungdomslitteraturpris 2016.

Du kan også lese om andre bøker av Ragnar Aalbu

Ragnar Aalbu, Krokodille i treet, Cappelen Damm, 2015
Język/Språk: norweski bokmål/ norsk bokmål
Grupa wiekowa/Alder 4-8 lat/år
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz