wtorek, 25 października 2016

Anna Rosenbeck, Inger Thormann (tekst), Ursula Seeberg (ill.), Når mamma og pappa drikker


Tytuł Når mamma og pappa drikker (Kiedy mama i tata pije) mówi w zasadzie wszystko. Mamy tu do czynienia z książką terapeutyczną, powstałą z myślą o dzieciach z rodzin alkoholików.  Autorkami tekstu są dwie duńskie psycholożki Anna Rosenbeck i Inger Thormann. Obie pracują od wielu lat z małymi pacjentami, dodatkowo Thormann jest uznaną autorką książek o uzależnieniu alkoholowym i sytuacji dzieci w rodzinach alkoholików.
Trudno się więc dziwić, że Når mamma og pappa drikker jest książką znakomitą pod względem psychologicznym, w pełni dostosowaną do odbiorcy. Tekst charakteryzuje się prostotą i komunikatywnością, co jest zaletą w tego typu publikacjach. Opowieść jest nieskomplikowana i dąży do możliwie szerokiego opisania sytuacji dzieci, a także ich uczuć. Bohaterami są rodzice oraz pięcioletni Mads i Mette, która chodzi do trzeciej klasy szkoły podstawowej. Mama pracuje w piekarni, a tata w warsztacie samochodowym. Początek książki to opis szczęśliwej rodziny, która ma swoje rytuały i zwyczaje, na przykład wspólne śniadania i to, że, gdy tata odbiera dzieci ze szkoły i przedszkola, pachnie mydłem i odrobiną oleju samochodowego. Niestety czasem pachnie również piwem. W te dni wszystko wygląda inaczej: tata zapomina np. o nakarmieniu dzieci. Autorki przedstawiają ponury obraz rodziny niszczonej przez chorobę alkoholową. Tata pije coraz więcej, a kiedy w wakacje rodzina wyjeżdża do domku letniskowego, mama również zaczyna pić. Dorośli pogrążają się w nałogu, wrzeszczą, kłócą się, zaniedbują dzieci.  Wszystko to jest widziane oczami Madsa i Mette.
Autorki umiejętnie przedstawiają odczucia dzieci, wstyd i strach. Książka nie kończy się happy endem. Nie ma tu żadnego rozwiązania, dzieci zostają w tej koszmarnej sytuacji. Choć są wakacje tęsknią za szkołą i przedszkolem, bo są to miejsca, gdzie panuje spokój. Ostatnie zdanie, które wypowiada starsza siostra brzmi: „Mads tęskni niemal tak samo jak ja, i choć jest mały, przeżywa to samo co ja” („Mads savner nesten det samme som jeg, og selv om han er liten, har han oppdaget der samme som jeg har”).
Når mamma og pappa drikker to publikacja podobna do Pappa sitter i fengsel, o której wcześniej pisałam. http://trolleimisie.blogspot.no/2015/04/elisabet-omsen-eva-lindegren-pappa.html
To książka „użytkowa” napisana z myślą o dzieciach z rodzin alkoholików. Nie jest to dzieło wysokich lotów literackich, nie znajdziemy tu drugiego dna, symboliki i podwójnego odbiorcy. Wykonane techniką rysunku i akwareli ilustracje są  tradycyjne i poprawne. Jednak w tym przypadku artyzm schodzi zdecydowanie na drugi plan. Bo znaczniej ważniejsze jest, aby tego rodzaju książki powstawały i pomagały dzieciom, które muszą się zmagać z tak trudną sytuacją jak choroba alkoholowa rodziców.
 Bak boka Når mamma og pappa drikker står to danske psykologer som spesialiserer seg på barneterapi.  Anna Rosenbeck og Inger Thormann har jobbet med barn og unge som hadde vokst opp i alkoholfamilier. Så det er ikke overraskelse at de har skrevet boka om dette vanskelige temaet.
Statistisk sett er minimum 90.000 norske barn som lever med minst én forelder som misbruker alkohol. Alkoholmisbruk i familie er ikke lenger et tabu emne i barnebøker, men det vil alltid være et tema som det kan være vanskelig å snakke om, for alkoholmisbruk fortsatt et tabu i vår kultur. Jeg setter pris at psykologene har tatt opp det viktig temaet.
Fortellingen er direkte, med korte, informative setninger. Boka handler om en liten familie med mamma som jobber på bakeri, pappa på bilverksted og to barn. Om vanlige hverdager og andre dager da Mads og Mette bekymrer seg over at foreldrene drikker alkohol. Boken har realistiske illustrasjonene. Målet for forfatterne er å fortelle på en stillferdig måte om barnas følelser av at det noen ganger blir flaut og utrygt hjemme hos dem og at det er vanskelig å snakke med andre om det som de opplever. Er Når mamma og pappa drikker en god barnebok? Jeg vil si at den først og fremst er en viktig og helt nødvendig bok. Det samme som Pappa sitter i fengsel. (Her er min anmeldelse av denne boka http://trolleimisie.blogspot.no/2015/04/elisabet-omsen-eva-lindegren-pappa.html


Anna Rosenbeck, Inger Thormann, Ursula Seeberg (ill.), Når mamma og pappa drikker, Kommuneforlaget, 2002.
Język/Språk: norweski bokmål/ norsk bokmål
Oryginalny język/ Originalspråk: duński/ dansk
Oryginalny tytuł/ Originaltittel: Når mor og far drikker
Grupa wiekowa/Alder 3-12 lat/år
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz