piątek, 10 lutego 2017

Norwescy bibliotekarze polecają książki dla przedszkolaków. Relacja/ Hvilke barnebøker anbefaler norske bibliotekarer?


9 lutego 2017 odbyło się interesujące spotkanie w jednym z oddziałów Deichmanske bibliotek w Oslo. Tu warto wyjaśnić, dla czytelników spoza Norwegii, że biblioteka ta jest najstarszą i największą w Oslo. Została założona w roku 1785 i posiada obecnie 16 oddziałów na terenie miasta.
Na spotkaniu przedstawiono aż 28 książek/Det ble omtalt 28 bøker. Foto: Marta Tomczyk-Maryon

Na spotkanie przyciągnęły mnie trzy rzeczy: temat, idea i miejsce.  Wydarzenie było poświęcone książkom dla dzieci w wieku przedszkolnym, a więc między 2 a 5 lat. Zostało przygotowane przez bibliotekarzy z oddziałów książek dziecięcych z różnych filii biblioteki (m.in. Lamberseter i Holmlia) dla osób pracujących z dziećmi, a więc głównie dla nauczycieli przedszkolnych.  Organizatorzy nie ograniczali jednak zaproszeń do tej grupy zawodowej i dlatego każdy, kto miał ochotę mógł wziąć udział w tym wydarzeniu. Podczas spotkania pięć bibliotekarek, wspierając się prezentacją pokazującą ilustracje i okładki, opowiadało o książkach dla najmłodszych. W ciągu dwóch godzin przedstawiono 28 książek. Wyliczając średnią czasu na jedną książkę, wynosiła ona około 4 minuty. Co za tym idzie nie były to wnikliwie recenzje i interpretacje. Jednak nie o to tu chodziło. Uczestniczy w krótkim czasie zapoznali się z dużą ilością książek, które zostały omówione na tyle dokładnie, aby sami mogli zdecydować czy chcą je wykorzystać w swojej pracy z dziećmi w przedszkolu. Taki był cel spotkania, i został on został osiągnięty.
Dodatkowo każdy z uczestników otrzymał wydruk z okładkami i tytułami wszystkich omawianych pozycji.

Jakie książki polecali norwescy bibliotekarze?/ Hvilke bøker anbefalte de norske bibliotekarene? Foto: Marta Tomczyk-Maryon
Jakie książki polecali norwescy bibliotekarze?  Przede wszystkim norweskie i zróżnicowane tematycznie. 99% stanowiły książki autorów z Norwegii. Wśród tytułów zagranicznych przewinęły się jedynie publikacje szwedzkie oraz Kanadyjki Carson Ellis i Japonki Kazuro Kohary. Problematyka książek jest bardzo zróżnicowana: od historyjek o codziennym życiu przedszkolaka, poprzez opowiastki humorystyczne (zdecydowanie najwięcej) aż po książki poruszające poważne problemy, jak zderzenie z obcą kulturą lub przemoc w rodzinie. Kilka tytułów już znam (np. Hun som kalles søster Kai Dahle Nyhus i Blekkspruten Gro Gahle i Sveina Nyhusa) na inne zrobiłam sobie duży apetyt (Tre biler og en død katt Gry Moursund).
Jestem entuzjastką wszelkich pomysłów wspierających czytelnictwo i rozwój dzieci, dlatego cieszę się, że jak poinformowała mnie jedna z bibliotekarek: „Projekt ten ma charakter cykliczny i odbywa się, co roku. Dodatkowo w tym roku, po raz pierwszy spotkania są organizowane w  kilku oddziałach biblioteki”.
Warto również wspomnieć o miejscu, gdzie miała miejsce prezentacja książek. Był to odział Deichmanske bibliotek w dzielnicy Tøyen. W tamtym roku biblioteka przeszła gruntowny remont/lifting, stając się w mojej opinii z najładniejszych i najbardziej przyjaznych dzieciom bibliotek w Oslo. Dwupoziomowe wnętrze biblioteki, w której króluje drewno, miękkie fotele i nastrojowe lampy, zachęca do spędzania miłych chwil z książką w ręku.
Biblioteka przyjazna nie tylko dzieciom / Deichmanske bibliotek, Tøyen - Kos de med en bok? Foto: Marta Tomczyk-Maryon

Hvilke barnebøker anbefaler norske bibliotekarer?

9 februar 2017 inviterte Deichmanske bibliotek til billedbokpresentasjon for barnehageansatte og andre som jobber med barn i barnehagealder. Presentasjonen ble arrangert av Tøyen bibliotek som er et av byens mest koselige steder for både store og små lesere, etter min mening. I løpet av to timer omtalte bibliotekarer 28 bøker som retter mot de yngste leserne. De viste også bilder og bokomslag. Hvilke bøker anbefalte de norske bibliotekarene?
For det meste var de norske bøkene. Blant utenlandske forfattere opptrådde kanadiske Carson Ellis og  japanske Kazuro Kohara. De norske bøkene er ulike: de handler om barnehagens dagligliv (f. eks. Pauline Ouds bøker), og noen alvorlige problemer slik som vold i familien (f. eks. Gro Dahle og Svein Nyhus Blekkspruten). Det finnes også mye humor i moderne norsk barnelitteratur som beviser blant annet bøker av Anne Fiske og Bjørn T. Bøe.
Det var en nyttig arrangement med mange gode tips som kunne hjelpe barnehageansatte og andre som jobber med barn å finne riktige bøker for små lesere.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz