Autorzy i ilustratorzy/ Fortattere og illustratører


 Lisa Aisato (ur. 1981), której pełne nazwisko brzmi Lisa Aisato N'jie Solberg jest ilustratorką, malarką i pisarką. Jej matka jest Norweżką, ojciec pochodzi z Gambii. Wychowała się w Norwegii. Ma na swoim koncie kilka książek autorskich, z których najbardziej znane są Odd er et egg (2010) oraz Fugl (2013). Współpracuje również z innymi autorami, m.in. z Torem Åge Bringsværdem, dla którego zrobiła ilustrację do serii popularnych książek o Tambarze (m.in.Tambar er et troll, 2010). Wielokrotnie była nominowana do  różnych nagród, m.in. do norweskiej Nagrody Krytyków za książkę Odd er et egg. Jej ostatnią autorską książką jest En fisk til Luna (2014), która została również zgłoszona do Nagrody Krytyków.
Lisa Aisato używa różnych technik, i jak sama mówi, lubi je mieszać. Najczęściej maluje gwaszem na tkaninie (bawełnie lub płótnie), używając pióra i pędzla. Dla uzyskania efektu rozpryskiwanej wody używa również szczoteczki do zębów. Efekt jasnego światła uzyskuje przy zastosowaniu białej farby akrylowej. Ilustracje wykonane na płótnie lub papierze są fotografowane przez autorkę, a następnie poddawane obróbce w programie Photoshop.

Początkiem każdej książki autorskiej jest ilustracja (czasem kilka obrazków), do których  Aisato wymyśla historię. Tworzenie podąża więc w przypadku tej autorki w kierunku od obrazu do słowa.

Ilustracje Aisato oraz więcej informacji o niej można znaleźć na stronie http://www.aisato.no/
 


Camilla Kuhn (ur. 1975) – norweska ilustratorka. Ukończyła studia na Central Saint Martins College of Art and Design i London. Pracuje i mieszka w Oslo. Jej pierwsza książka narodziła się wraz z jej pierwszym dzieckiem, druga z drugim.  Na swojej stronie napisała, że  postanowiła nie będę robić więcej dzieci, ale więcej książek” („Men så bestemte hun seg for ikke å lage flere barn, bare flere bøker”). Swoje dzieła określa jako nieobliczalne i bardzo zabawne.
Do tej pory Camilla Kuhn stworzyła dziewięć książek:

Hvordan Greger Grinebiter havnet i bitter duell og alt nesten ble helt rosa. Billedbok. Gyldendal, 2007.
Egil og pappa treffer elgen. Gjennomillustrert lettlestbok. Gyldendal, 2009.

Alvis, skurken og larvesøstrene som (nesten) ble spist. Billedbok. Gyldendal, 2009.
Ida og ulven
. Gjennomillustrert lettlestbok. Cappelen Damm, 2011.
Løs tann
. Gjennomillustrert lettlestbok. Cappelen Damm, 2011.
Jon og flua
. Gjennomillustrert lettlestbok. Cappelen Damm, 2011.
Ryddetid
. Gjennomillustrert lettlestbok. Cappelen Damm, 2012.
Gorm er en snill orm
. Billedbok. Cappelen Damm, 2013.
Samira og skjelettene. Billedbok. Cappelen Damm, 2014.
 
 
Jej ostatnia książka Samira og skjelettene była w tym roku nominowana do Kulturdepartementets priser (Nagrody Ministerstwa Edukacji).
 

 
Technika: ołówek na papierze + kolorowanie w programie komputerowym, kredki na papierze + kolorowanie w programie komputerowym, akryl na papierze, kolaż + kredki/ołówek.

 

Tłumaczenia kilku książek ukazały się w krajach skandynawskich oraz w USA.

Więcej informacji na stronie autorki http://www.camillakuhn.no/








Svein Nyhus (ur. 1962) – norweski ilustrator i autor książek dla dzieci. Studiował grafikę w Oslo. Początkowo współpracował z różnymi gazetami jako ilustrator. Od roku 1995 pisze i ilustruje książki dla dzieci. Najczęściej współpracuje ze swoją żoną Gro Dahle, która jest autorką tekstów. Svein Nyhus jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych norweskich rysowników. Wydał m.in.: Moro-vers (2000, ilustracje), Jeg ( 2004, tekst i ilustracje), Lars er Lars (2011, tekst i ilustracje). Ma na swoim koncie wiele nagród, m.in. Nagrodę dla najpiękniejszej książki roku za Pappa! W tym roku został nominowany do nagrody Krytyków za napisaną wspólnie z Gro Dahle książkę Akvarium (2014).

Wiele książek Nyhusa doczekało się tłumaczeń.
W Polsce ukazały się:
Tato!(2008) (Pappa!, 1998)
Grzeczna  (2010)(Snill, 2002),
Włosy mamy (2010)(Håret til mamma, 2007),
Zły Pan (2013) (Sinna Mann, 2003).
Jego teksty mają filozoficzny i egzystencjalny charakter.



W jednym z wywiadów zapytany o to, czy filozoficzne tematy nie są zbyt trudne dla dzieci, odpowiedział: Nie, wręcz przeciwnie. Dzieci bardzo zajmują podstawowe pytania filozoficzne. One są teoretykami od dnia zerowego. Niektórzy nie przestają pytać i zastanawiać się. Jak ja”.("Nei, tvert om. Barn er veldig opptatt av grunnleggende filosofiske spørsmål. De er filosofiske grunnforskere fra dag null. Noen slutter ikke å spørre og lure. Som meg, sier han").
Marie L. Kleve, Kunst er å ta sjanser, Dagbladet 28.01.2012, http://www.dagbladet.no/2012/01/28/kultur/litteratur/bok/ideer/barnebok/19972514/
 
W ilustracji Svein Nyhus wypracował własny styl oparty na karykaturze, ostrej kresce i kolorystyce, w której uprzywilejowanym kolorem jest błękit.
Nyhus stosuje technikę mieszaną, ołówek, tusz, kolaż, obróbkę w Photoshop.  Na swoim blogu (który jest częściowo tłumaczony na język angielski) sporo pisze o technice. Pokazuje prace z różnych  okresów twórczości także te wczesne (mniej więcej do roku 1996), których nie lubi i uważa za dziecinne. Jednym z przykładów rozwoju jego techniki może być prześledzenie „metamorfozy” postaci kota.
Sesam Stasjon, 1995.
 
Verden har ingen hjørnen, 1999.
 
Håret til Mamma, 2007.
Roy, 2008.
 
God natt, natt, 2009.
  

Więcej informacji i obrazków na blogu Sveina Nyhusa http://sveinnyhus.blogspot.no/p/svein-nyhus.html


 
 
 











 
 
 



 







 
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz